Minimum egzystencjalne upadłego w toku postępowania upadłościowego

Od 24 marca 2020 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej w związku z nowelizacją Ustawy o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza szereg zmian, których celem jest wpływ na szybkość postępowania o upadłość konsumencką. Ma to również związek ze wzrostem wpływu spraw o ogłoszenie upadłości. Zmiany o których mowa dotyczą art. 63, które polegają na dodaniu do jego treści ust. 1a – 1d, modyfikujących głownie wysokość kwoty wyłączonej z masy upadłości. W tym wpisie zwrócimy Państwa uwagę przede wszystkim na art. 63 ust. 1b prawa upadłościowego, który mówi o dochodach upadłego w szczególnych przypadkach, które nie wchodzą do masy upadłościowej. Zgodnie z brzmieniem tej normy prawnej:

,,W przypadku ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, na której utrzymaniu pozostają inne osoby, do masy upadłości nie wchodzi także część dochodu upadłego, która łącznie z dochodami wyłączonymi z masy upadłości na podstawie ust. 1 odpowiada iloczynowi liczby osób pozostających na utrzymaniu upadłego oraz upadłego i 150% kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej’’.

Związek z tą normą prawną ma również art. 63 ust. 1c prawa upadłościowego, w świetle którego ,,Sędzia-komisarz na wniosek upadłego lub syndyka może w inny sposób określić część dochodu upadłego, która nie wchodzi do masy upadłości zgodnie z ust. 1a lub 1b, biorąc pod uwagę szczególne potrzeby upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich stan zdrowia, potrzeby mieszkaniowe oraz możliwości ich zaspokojenia’. Dzięki takiej regulacji, sędzia-komisarz nie jest ograniczony sztywnymi ramami rozwiązań ustawowych i może dopasować kwotę pozostawioną do dyspozycji konkretnemu upadłemu lub jego rodzinie do ich zwiększonych potrzeb, wynikających z rozmaitych sytuacji życiowych.

Zmiany w tym przedmiocie mają zabezpieczyć upadłego oraz jego rodzinę będąca na utrzymaniu dłużnika przed skrajnym ubóstwem. Nowe regulacje prawne mają fundamentalne znaczenie dla prowadzenia postępowania upadłościowego. Od momentu wprowadzenia zmian w regulacjach prawnych dłużnik dążący do ogłoszenia upadłości konsumenckiej ma obowiązek podawać we wniosku więcej informacji w zakresie osiąganych dochodów oraz wydatków codziennego utrzymania siebie i najbliższych, jeżeli takie osoby pozostają na utrzymaniu wnioskodawcy. Te czynności pozwolą uprawdopodobnić dłużnikowi jego ciężką sytuację finansową, dzięki czemu będą mieć zastosowanie normy prawne określone w art. 63 ust. 1b oraz 1c prawa upadłościowego.

Zgodnie z art. 63 ustawy prawo upadłościowe wynagrodzenie otrzymywane przez upadłego z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy o pracę nie wchodzi do masy upadłości w takich granicach, w których jest wolne od zajęcia. Zmiany o których mowa wyżej mogą przyczynić się do mniejszego potrącania z wynagrodzenia upadłego, co jednocześnie uchroni go oraz jego rodzinę przed ubóstwem. Pozwala to zapewnić minimalne potrzeby egzystencjalne zainteresowanym.

Drodzy Państwo, jeśli znajdujecie się w podobnej sytuacji i chcielibyście skorzystać z usług naszej Kancelarii – zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Wam przejść przez całą procedurę oddłużeniową niwelując maksymalnie stres i nerwy. Razem możemy osiągnąć wymarzony sukces.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button