Umorzenie zobowiązań względem ZUS i Urzędu Skarbowego w upadłości konsumenckiej

Umorzenie zobowiązań względem ZUS i Urzędu Skarbowego w upadłości konsumenckiej

Zainteresowanie upadłością konsumencką wzrasta wśród osób fizycznych mających problem z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań. Jest ono bowiem często jedyną szansą na oddłużenie.
Jednym z celów postępowania upadłościowego jest umorzenie zobowiązań zaciągniętych przez dłużnika względem wierzycieli. Następuję to na ostatnim z etapów w tej procedurze.

W ustawie Prawo upadłościowe przedstawione są następujące możliwości umorzenia zobowiązań:

1. Zgodnie z art. 369 § 1 p.u.:

„Jeżeli niezdolność do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli wynikająca z osobistej sytuacji upadłego nie ma charakteru trwałego, sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli pod warunkiem, że w terminie pięciu lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli upadły ani żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli, na skutek którego sąd, uznając, że ustała niezdolność upadłego do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, uchyli postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli i ustali plan spłaty wierzycieli.”

Z powyższego przepisu wynika to, że jeżeli sytuacja osobista upadłego wykazuje, że nie byłby w stanie pokryć kosztów zobowiązań, sąd może umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

2. Drugą możliwością jest wykonanie planu spłat wierzycieli. W takiej sytuacji umorzenie zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości następuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy upadły dokona spłat wszystkich zobowiązań, które znajdują się w planie spłaty.

3. Możliwe jest również niejako rozwiązanie pośrednie, czyli warunkowe umorzenie zobowiązań, któremu przyglądaliśmy się w poprzednich wpisach (Warunkowe a całkowite umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym).

Ponadto, ustawa Prawo upadłościowe enumeratywnie wymienia sytuacje, kiedy konkretne zobowiązania nie podlegają umorzeniu. Mówi o tym art. 491§ 2 21 ustawy Prawo upadłościowe.

Umorzeniu nie podlegają:

  • zobowiązania, które mają charakter alimentacyjny;
  • niezdolność do pracy;
  • zobowiązania wynikające z tytułu rent, z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby;
  • kalectwo lub śmierć;
  • szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym wyrokiem;
  • zobowiązanie orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także wykonanie obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
  • zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek kompensacyjny związany z poddanie, sprawcy próbie;
  • zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu;

Jak widać, w powyżej wymienionym katalogu wyjątków, nie pojawia się nic, co wskazywać by mogło, że zadłużenie wobec ZUSu czy Urzędu Skarbowego nie może być umorzone.

Zatem, stwierdzić należy, że zaległości względem tych instytucji mogą zostać umorzone w postępowaniu upadłościowym.

Składki ZUS, czy też należności do Urzędu Skarbowego są to świadczenia publicznoprawne. Mają one taki sam charakter jak zobowiązania prywatnoprawne i nie są one rozróżniane przez ustawę Prawo upadłościowe.

Jak wskazują statystki, zadłużenie wobec instytucji publicznych – ZUSu czy Urzędu Skarbowego są coraz bardziej powszechne. Upadłość konsumencka wydaje się być na to skutecznym ratunkiem. Warto wspomnieć, iż skuteczna Kancelaria zajmująca się tą sprawą pomoże nie tylko pomoże nie tylko przeprowadzić postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale także będzie niezbędna aby przekonać sąd do umorzenia zobowiązań. Pozwoli to dłużnikom rozpocząć nowy etap ,,z czystą kartą” i cieszyć się życiem na nowo.

Zapraszamy do kontaktu.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button