Upadłość konsumencka jako jedyny ratunek na aktualny brak przedawnienia zobowiązań ZUS

Upadłość konsumencka jako jedyny ratunek na aktualny brak przedawnienia zobowiązań ZUS

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zarówno za siebie, jak i za zatrudniane osoby. Czasami zdarza się tak, że wskutek niepowodzeń finansowych opłacenie należności z tytułu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest niemożliwe i skutkuje to powstaniem znacznego zadłużenia, które może ciągnąc się za płatnikiem nawet wiele lat po zakończeniu działalności gospodarczej.

Instytucja upadłości konsumenckiej, potocznie zwana procedurą oddłużeniową, jest przewidziana dla konsumentów, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczych. Nie wyklucza to jednak osób, które w przeszłości prowadziły jednoosobową działalność lub spółki, ale zostały one wykreślone z odpowiedniego rejestru. Wniosek jest taki, iż możliwe jest ogłoszenie upadłości w stosunku do osób, które są konsumentami na dzień złożenia wniosku.

Jeżeli chodzi o zadłużenie powstałe w skutek nieopłacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w terminie lub nieopłacanie ich w należytej wysokości, to możemy być pewni, że ZUS się o nie upomni. Jedyną możliwością uniknięcia odpowiedzialności przez płatnika jest powołanie się na zarzut przedawnienia niezapłaconych składek.

Zgodnie z treścią art. 24 ust. 4 Ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne Przed 2012 rokiem ten termin wynosił 10 lat. Kwestia przedawnienia nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się to wydawać.

Od 2018 roku wszyscy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wpłacają składki do ZUS na jedno konto. W efekcie Zakład może domagać się zwrotu już wypłaconych świadczeń: zasiłku chorobowego, rehabilitacyjnego czy macierzyńskiego. Wpłaty na jedno konto ZUS zalicza najpierw na poczet zaległości. Wówczas, powstać może niedopłata na koncie składki chorobowej i prowadzi to do tego, że przedsiębiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego, czy macierzyńskiego. Zakład może w tym przypadku domagać się zwrotu wcześniej wypłaconego świadczenia.

Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lutego 2017 r. (sygn. akt II UK 708/15)  uznał, że przedawnia się jedynie obowiązek składkowy. Nie ulega natomiast przedawnieniu stwierdzenie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, bo nie przewiduje tego ani ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, ani inne akty prawne z tej dziedziny. Wobec tego nie powinna budzić wątpliwości dopuszczalność wydania decyzji stwierdzającej (potwierdzającej) istnienie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, nawet w odległej przeszłości, także po upływie terminu przedawnienia składek.

W konsekwencji może też zostać ustalony obowiązek opłacenia składek przez przedsiębiorcę za okres sprzed pięciu lat. To zaś oznacza, że długi w ZUS praktycznie się nie przedawniają.

Nieopłacanie składek w terminie może powodować powstanie niemożliwego do spłacenia długu, bowiem z odsetkami kwoty należności mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych. Wówczas jedynym rozwiązaniem, jakie pozostaje jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Jak pisaliśmy w naszym poprzednim poście (Umorzenie zobowiązań względem ZUS i Urzędu Skarbowego w upadłości konsumenckiej) umorzenie zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest możliwe, jeżeli zachodzą wobec tego odpowiednie przesłanki.

Szanowni Państwo, jeżeli znajdujecie się w sytuacji znacznego zadłużenia nie należy się wahać i zalecamy jak najszybciej skontaktować z naszą Kancelarią. Doświadczeni prawnicy objaśnią na czym polega procedura upadłościowa i pomogą Państwu wydostać się z lawiny długów wobec ZUSu i innych podmiotów. Już wielokrotnie, udało się nam skutecznie umorzyć zobowiązania z tytułu zaległych składek ubezpieczeniowych naszych Klientów, dzięki czemu mogą oni teraz spać spokojnie i nie muszą martwić się o narastające odsetki, czy wezwania do zapłaty.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button