Czy osoby uzależnione mają szanse na upadłość konsumencką?

Czy osoby uzależnione mają szanse na upadłość konsumencką?

Powstanie stanu zadłużenia wynika z najróżniejszych przyczyn. Historie naszych Klientów wynikają z problemów zdrowotnych, zmian na rynku pracy, czy też innych problemów osobistymi. Niekiedy zdarza się również, że do powstania stanu niewypłacalności doprowadza uzależnienie od używek – alkoholu, narkotyków czy hazardu.

Uzależnione osoby często popadają w konflikt z prawem lub podejmują nieracjonalne dla zwykłego człowieka decyzje. Kiedy osobom patologicznie uzależnionym zaczyna brakować bieżących dochodów, często decydują się one na zaciąganie pożyczek, żeby móc oddać się nałogowi, co doprowadza ich do niewypłacalności oraz spirali zadłużenia. Bardzo często są to kwoty niemożliwe do spłacenia, a jedynym ratunkiem na wyjście z takiego stanu rzeczy jest instytucja upadłości konsumenckiej. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy osoba uzależniona może skutecznie domagać się umorzenia długów.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe w stosunku do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Upadłość dotyczyć może takich dłużników, którzy są niewypłacalni, czyli osób, które nie są w stanie regulować swoich bieżących wydatków. Są to tak zwane pozytywne przesłanki ogłoszenia upadłości. Przepisy przewidują jednak przypadki, w których mimo powstania stanu niewypłacalności osoby fizyczne nie mogą ubiegać się o upadłość konsumencką.

Głównym aspektem podlegającym ocenie Sądu przy rozpatrywaniu wniosku o upadłość, poza wystąpieniem stanu niewypłacalności, jest tzw. moralność płatnicza dłużnika, czyli ustalenie czy dłużnik doprowadził do niej umyślnie bądź w skutek rażącego niedbalstwa. Innymi słowy – Sąd ustala czy dłużnik sam doprowadził do swojej niewypłacalności na skutek swoich, nie do końca przemyślanych zachowań, czy też są to okoliczności od niego niezależne.

Sądy nie rozpatrują pozytywnie wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przypadku, gdy niewypłacalność była wynikiem niedbalstwa przy zaciąganiu zobowiązań. Konieczne jest zatem udowodnienie przed sądem, że to choroba była przyczyną powstania stanu zadłużenia.

Jak wynika z orzecznictwa, przy ocenie czy osoba, która popadła w długi z tego powodu, że grała w gry hazardowe czy też brała narkotyki, sama doprowadziła do swojej niewypłacalności, istotne jest ustalenie, czy to uzależnienie można zakwalifikować jako chorobę. Upadłość konsumencka ogłaszana jest w przypadku, gdy przyczyną popadnięcia w spiralę zadłużenia było patologicznego uzależnienia jako jednostki chorobowej. Osoba uzależniona nie kontroluje wówczas swoich działań. Niewypłacalność będąca wynikiem choroby jest podstawą do ogłoszenia upadłości.

Praktyka naszej Kancelarii pokazuje jednakże, iż uzależnienie potwierdzone leczeniem odwykowym oraz stwierdzone opinią lekarską daje niemal 100% pewności na uzyskanie pozytywnego orzeczenia upadłościowego.

Sądy nadają w pewnym stopniu inne znaczenie działaniu osób będących uzależnionymi od narkotyków, alkoholu czy innych środków psychoaktywnych, a inne w przypadku stwierdzenia u dłużnika nałogowego hazardu. Warto zauważyć jednak, iż w każdym z tych przypadków zobowiązania zaciągane są w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji. Osoby uzależnione podejmują wszelkie działania w celu zdobycia środków na sfinansowanie swoich nałogów. Zaciągając zobowiązania nie są oni w stanie myśleć racjonalnie, ocenić swoich możliwości finansowych oraz przewidzieć konsekwencji związanych z koniecznością spłaty pożyczki czy też kredytu. Niejednokrotnie zdarza się, że dłużnicy pozostający w wieloletnim uzależnieniu, nie są w stanie przypomnieć sobie momentu zaciągania zobowiązania, a w skrajnych przypadkach nie pamiętają oni kilkumiesięcznych a nawet kilkuletnich okresów.

Instytucja upadłości konsumenckiej ma na celu umożliwić dłużnikowi, który szczerze chce naprawić swoje wcześniejsze błędy życiowe, aby powrócił on do normalnego życia w społeczeństwie. Uzależnienie od alkoholu, hazardu czy narkotyków z pewnością ma negatywny wpływ na wiele sfer życia, w tym w szczególności na pracę, relacje towarzyskie i rodzinne. Rozwiązaniem dla osoby uzależnionej może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku sąd uwzględni złożony wniosek. Należy zadbać o to, by w trakcie sprawy sądowej odpowiednio udowodnić przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Warto więc powierzyć reprezentację w postępowaniu specjalistom.

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane upadłością konsumencką. Z chęcią odpowiemy na Państwa pytania. Warto zatroszczyć się o spokojną przyszłość bez długów.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button