Kiedy wygasa decyzja o pozwoleniu na budowę?

Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji jest instytucją nadzwyczajną, mającą zastosowanie w ściśle określonych przypadkach, opisanych w treści art., 162 § 1 k.p.a., takich jak:

1) stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony;

2) została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku.

§ 2. Organ administracji publicznej, o którym mowa w § 1, uchyli decyzję, jeżeli została ona wydana z zastrzeżeniem dopełnienia określonych czynności, a strona nie dopełniła tych czynności w wyznaczonym terminie.

§ 3. Organ stwierdza wygaśnięcie decyzji lub uchyla decyzję na podstawie przepisów § 1 i 2 w drodze decyzji.

Zarówno w postępowaniu zwykłym dotyczącym pozwolenia na budowę, jak i w postępowaniach nadzwyczajnych, normą materialno – prawną określającą krąg stron postępowania jest art. 28 ust. 2 PrBud. Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 28 KPA, zgodnie z którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W myśl art. 28 ust. 2 PrBud stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Pojęcie obszaru oddziaływania jest zdefiniowane zostało w art. 3 pkt. 20 PrBud jako teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowalnego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu terenu.

Obecny właściciel nieruchomości objętej pozwoleniem na budowę, może wnosić o stwierdzenie wygaśnięcia tej decyzji z tytułu jej bezprzedmiotowości.

Pojawienie się po wydaniu decyzji okoliczności związanych z brakiem woli kontynuacji decyzji po stronie osób mających prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oznacza raczej bezprzedmiotowość nawiązanego stosunku administracyjnego. Jeśli ta bezprzedmiotowość wystąpiła na etapie przed wydaniem decyzji, zastosowanie miałby przepis 105 KPA i instytucja umorzenia postępowania. Ponieważ bezprzedmiotowość pojawia się w niniejszym wypadku po wydania decyzji, właściwym będzie art. 162 § 1 k.p.a. i wygaszenie decyzji administracyjnej.

W przypadku wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę zawsze warto skontaktować się z prawnikiem w celu omówienia procedury dalszego działania.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button