Wniosek o przekazanie do masy upadłości przedmiotu czynności uznanej za bezskuteczną

Wniosek o przekazanie do masy upadłości przedmiotu czynności uznanej za bezskuteczną

W ostatnim czasie prowadzimy w kancelarii sprawę dotyczącą przekazania do masy upadłości nieruchomości po uznaniu czynności za bezskuteczną. Przedmiotowy wniosek jest składany przez syndyka masy upadłości do Sędziego – Komisarza.

Zgodnie z art. 62 Prawa Upadłościowego w skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego a zarząd nad nim obejmuje syndyk masy upadłości na podstawie art. 173 Prawa Upadłościowego.

Warto zaznaczyć, że przez przekazanie do masy upadłości, zgodnie z art. 134 ust. 1 PrUp, należy rozumieć, po pierwsze, powrotne przeniesienie prawa własności składnika majątkowego oraz po drugie przeniesienie posiadania składnika majątkowego (…) w przypadku roszczenia o wydanie rzeczy ruchomych, co do zasady, skutek rzeczowy nastąpi w wyniku fizycznego przekazania rzeczy przez osobę trzecią. W razie odmowy wydania rzeczy przez obowiązanego syndyk może wystąpić z powództwem o wydanie rzeczy. Szczególny reżim prawny wiąże się z “przekazaniem” nieruchomości do masy upadłości. Obrót nieruchomościami odbywa się w formie aktu notarialnego (art. 158 k.c.). Przekazanie nieruchomości do masy upadłości przez osobę trzecią również powinno nastąpić na mocy oświadczenia woli złożonego w formie aktu notarialnego.

Za zgodą Sędziego-Komisarza druga strona czynności może zwolnić się z obowiązku przekazania do masy upadłości tego, co wskutek tej czynności z majątku upadłego ubyło, przez zapłatę różnicy między wartością rynkową świadczenia dłużnika z dnia zawarcia umowy a wartością świadczenia otrzymanego przez dłużnika. Na powyższe Postanowienie przysługuje zażalenie. Jeżeli osoba zobowiązania do przekazania składników majątkowych do masy upadłości nie wykona swojego obowiązku na wezwanie syndyka, Sędzia-Komisarz wskazuje taką osobę lub takie osoby i określa zakres obowiązku każdej z nich. Na postanowienie Sędziego-Komisarza przysługuje zażalenie. Prawomocne postanowienie ma moc tytułu wykonawczego.

Postępowanie upadłościowe jest wieloetapowe i warto przed jego rozpoczęciem zasięgnąć konsultacji prawnej.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia prawnego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
formularz kontaktowy

Call Now Button