Zmiany w Prawie upadłościowym od marca 2020 r.

W dzisiejszym poście zapraszamy Państwa do analizy nowych przepisów z zakresu Prawa upadłościowego, które wejdą w życie w marcu 2020 r.

Nowelizacja przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej ma być odpowiedzią na ciągle rosnące zapotrzebowanie tej instytucji zauważalne wśród obywateli. Zwiększająca się świadomość ludzi i chęć wyjścia ze spirali zadłużenia spowodowała wzrost składanych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Warto podkreślić, iż instytucja upadłości konsumenckiej pomaga w oddłużeniu osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, co w efekcie prowadzi do umorzenia długów w całości lub w części.

 

Kiedy Sąd będzie badał przyczyny niewypłacalności?

Obecnie Sąd bada przyczyny popadnięcia przez Dłużnika w stan niewypłacalności na samym początku postępowania upadłościowego. Już we wniosku Dłużnik jest zobowiązany do wykazania przyczyn, wskutek których doprowadził do stanu swojego zadłużenia. Obecnie jedną z przesłanek oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest fakt, iż dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących Prawa upadłościowego do ogłoszenia upadłości wystarczające będzie samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. To na etapie dalszego postępowania Sąd zbada czy zasadna jest odmowa oddłużenia osoby starającej się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 

Kto będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką?

W obecnym stanie prawnym upadłość konsumencką mogą ogłosić tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe zakłada możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą – osoby te będą traktowane tak jak konsumenci.

Nowe przepisy zabezpieczą również przez szeroko rozumianą bezdomnością. Zgodnie z nowelizacją ustawy po sprzedaży domu lub mieszkania wydzielona zostanie odpowiednia kwota, za którą dłużnik przez dwa lata będzie mógł wynajmować mieszkanie.

Nowelizacja Prawa upadłościowego ma na celu przyśpieszenie oraz usprawnienie postępowania upadłościowego. Warto podkreślić fakt, iż sytuacja każdego Dłużnika rozpatrywana jest w sposób indywidualny. Przed podjęciem decyzji o złożeniu stosownego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zachęcamy do skorzystania z porady prawnej w Naszej kancelarii w celu dokładnego, indywidualnego pochylenia się nad sprawą każdego z Państwa, oraz przekazania rzetelnych informacji będących pomocą w podjęciu właściwej decyzji.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button