Droga dojazdowa a pozwolenie na budowę

Droga dojazdowa a pozwolenie na budowę

Jednym z warunków uzyskania pozwolenia na budowę jest istnienie drogi łączącej działkę z drogą publiczną. W praktyce obrotu nieruchomościami dochodzi jednak niekiedy do sytuacji, w której granica danej nieruchomości nie ma bezpośredniego styku z drogą publiczną.

W takim wypadku znajduje zastosowanie art. 145 §1 Kodeksu Cywilnego stanowiący, iż w sytuacji gdy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogi koniecznej. Paragraf 2 przewiduje wyznaczenie drogi przez sąd, jeśli potrzeba ustanowienia drogi koniecznej jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej – droga zostanie wówczas poprowadzona przez grunty, które były przedmiotem ww. czynności.

Instytucja drogi koniecznej stanowi jedno z ustawowych ograniczeń prawa własności– właściciel zostaje pozbawiony faktycznego władztwa nad częścią swojej nieruchomości – wobec czego dochodzenie jej wyznaczenia potrafi napotkać opór ze strony właścicieli gruntów sąsiednich. Pomimo, iż ostatecznie nieruchomość musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej upór sąsiadów powoduje niejednokrotnie niepotrzebną zwłokę w przystąpieniu do robót budowlanych. Chcąc wyznaczyć drogę konieczną warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, którego wiedza i doświadczenie pomogą przyspieszyć procedurę.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button