Negatywne skutki wyzbycia się majątku, a upadłość konsumencka

Osoby zadłużone, kwalifikujące się do ogłoszenia wobec nich upadłości konsumenckiej bardzo często, niestety, zanim zgłoszą się do specjalisty z zakresu prawa w celu ustalenia odpowiedniej drogi postępowania próbują działać na własną rękę. Działanie takie zazwyczaj może skończyć się bardzo negatywnie w stosunku do ich sytuacji majątkowej.

 

Osoby takie w celu zachowania ciągłości spłat zadłużenia dokonują czynności, które z kolei mogą dyskwalifikować ich do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Na myśli mamy tutaj czynności polegające na wyzbywaniu się majątku. Sytuacja ta jest ściśle uregulowana w ustawie Prawo upadłościowe.

 

Mianowicie art. 127 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe wskazuje, że „Bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej.”.

 

Powyższy przepis wskazuje na fakt, że w momencie, kiedy dłużnik rozporządzi majątkiem w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej czynność ta zostanie uznana za bezskuteczną. Należy się tutaj zastanowić nad znaczeniem stwierdzenia „rozporządzenie majątkiem”. Innymi słowy możemy mówić tutaj o wyzbyciu się majątku. Chodzi przede wszystkim o odpłatne lub nieodpłatne przeniesienie własności – przykładowo sprzedaż nieruchomości lub cennych ruchomości czy przekazanie darowizny – są to przykłady, które w praktyce spotyka się najczęściej.

 

Co więcej, co jest dosyć kontrowersyjne, za bezskuteczną może zostać uznana czynność polegająca na zapłacie długu niewymagalnego dokonana przez dłużnika w ciągu sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Na to z kolei wskazuje art. 127 ust 3 ustawy Prawo upadłościowe. Przepis ten ma na celu uchronienie od sytuacji, kiedy to dłużnik spłaca dług niewymagalny zamiast wymagalnego. W tym miejscu należy zastanowić się nad pojęciem „wymagalność”. Roszczenie staje się wymagalne z momentem upływu terminu do dokonania spłaty – prościej mówiąc, jeśli zapłata powinna zostać dokonana do dnia 10 konkretnego miesiąca, to w dniu 11 w przypadku braku zapłaty roszczenie staje się wymagalne – ponieważ od tego momentu wierzyciel może żądać od dłużnika zapłaty.

 

Przepis ten, mimo swojej kontrowersyjności, posiada wyjątek. Mianowicie, wierzyciel który otrzymał zapłatę (mówimy o długu niewymagalnym) może żądać uznania tej czynności za skuteczną, jeżeli w trakcie dokonania czynności ten nie wiedział o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 

Za bezskuteczną zostanie uznana także odpłatna czynność prawna dokonana przez dłużnika w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej z małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej, krewnym lub powinowatym w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie z osobą pozostającą z upadłym w faktycznym związku, prowadzącą z nim wspólnie gospodarstwo domowe albo z przysposobionym lub przysposabiającym, chyba że druga strona czynności wykaże, że nie doszło do pokrzywdzenia wierzycieli.

 

Z doświadczenia wynika, że dokonywanie czynności związanych z rozporządzaniem majątkiem nie kończy się dobrze – dłużnik szybko decyduje się na upadłość konsumencką jednak w tym przypadku nie jest ona możliwa ze względu na terminy, które muszą upłynąć, a wszystko to przedłuża całe postępowanie oraz prowadzi do powiększenia się zadłużenia.

 

Wskazać należy, że interesy wierzycieli zostały w ten sposób bardzo dobrze zabezpieczone. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję o rozporządzeniu majątkiem, w momencie gdy sytuacja majątkowa jest już na tyle skomplikowana, że oczywistym jest, że żadna czynność nie polepszy owej sytuacji, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą – prawnikiem, który rzetelnie oraz indywidualnie podejdzie do każdej osoby zadłużonej oraz doradzi, co należy zrobić w danej sytuacji.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button