Nowelizacja przepisów dotyczących samowoli budowlanej

W ostatnim czasie miała miejsce nowelizacja przepisów prawa budowlanego. Wśród przepisów, które uległy zmianie znalazły się te dotyczące samowoli budowlanej. W dniu dzisiejszym przedstawimy Państwu aktualny stan prawny dotyczący tego zagadnienia w przystępny sposób. Nowelizacja Prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020. Ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw 2020 poz. 471.  Zachęcamy do lektury.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż nowelizacja prawa budowlanego ma na celu przyśpieszenie i ułatwienie przygotowywania nowych inwestycji. Ułatwiona ma zostać również procedura dotycząca przyłączania do konkretnych inwestycji sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Czego dotyczy nowelizacja w zakresie samowoli budowlanej?

Ustawodawca skupił swoją uwagę głównie na zagadnieniach samowoli budowlanej i w tym właśnie zakresie poczynione zostały największe zmiany. Samowola budowlana to wzniesienie obiektu budowlanego bez uzyskanego uprzednio pozwolenia na budowę, bez zgłoszenia lub pomimo otrzymania sprzeciwu do wniesionego zgłoszenia. Podążając za informacjami zawartymi na oficjalnej rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/nowelizacja-prawa-budowlanego-wchodzi-w-zycie-19-wrzesnia-2020-r

„Właściciel uniknie opłaty legalizacyjnej jeśli zgłosi do nadzoru budowlanego samowolę budowlaną  – co najmniej 20-letnią – i przedstawi ekspertyzę techniczną, potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.  Uproszczona procedura legalizacji  pozwoli włączyć wiele samowoli budowlanych  w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie, a także w system wymiany „kopciuchów” poprawiając jakość powietrza.”

Jak można zalegalizować samowole budowlaną? Uproszczona procedura

Zgodnie z przepisami obowiązującymi przed nowelizacją prawa budowlanego legalizacja obiektów wzniesionych bez pozwolenia odbywała się wyłącznie, gdy były one wzniesione zgodnie z planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy.

W nowej, uproszczonej procedurze wprowadzonej dzięki nowelizacji prawa budowlanego organ nie będzie badał zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W ramach. uproszczonego postępowania legalizacyjnego przedłożyć trzeba będzie koniecznie dokumenty takie jak:

  • oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane,
  • geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza legalizowanego obiektu,
  • ekspertyza techniczna, z której będzie wynikało, że stan techniczny obiektu nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi i pozwala na jego bezpieczne użytkowanie.

Trzeba podkreślić, iż prawo budowlane to dziedzina, która stanowi niszę rynkową. Nasza Kancelaria posiada doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Zachęcamy Państwa do kontaktu celem ułatwienia i wyjaśnienia Państwu na czym dokładnie polega proces inwestycyjny.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button