Nieruchomości w podziale majątku po rozwodzie

Nieruchomości w podziale majątku po rozwodzie

Sprawy rozwodowe prowadzone przez Kancelarię wielokrotnie połączone są ze sprawami o podział majątku dorobkowego – postępowania te są ze sobą w oczywisty sposób powiązane. Najważniejszym składnikiem majątku wspólnego (byłego) małżeństwa na ogół jest nieruchomość, bądź parę nieruchomości.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego małżeńska wspólność majątkowa ustaje w momencie rozwiązania małżeństwa, jednakże dokonanie rozliczeń pomiędzy byłymi małżonkami wynika przeprowadzenia odrębnego postępowania. Wynika to z faktu, że składników majątku niemalże nigdy rozdzielić fizycznie na równe części.

Podział majątku zaczyna się od ustalenia udziału w majątku wspólnych obydwu stron – co do zasady jest on równy, jednakże ustawa dopuszcza możliwość alternatywnego rozwiązania. Ustawa formułuje dwie przesłanki ustalenia nierównego udziału (byłych) małżonków w majątku wspólnym: zaistnienie „ważnych powodów” oraz nierówny stopień przyczynienia się przez strony do powstania wspólnego majątku. Szczególnie pierwsza przesłanka jest bardzo szerokim określeniem – wypełniać może ją zarówno rażąca bierność małżonka w przyczynianiu się do powstawania i powiększania majątku wspólnego, jak również działanie wprost przeciwko temu majątkowi mające zazwyczaj postać nierozważnego trwonienia środków. Nie bez znaczenia pozostają również takie czynniki jak alkoholizm i inne uzależnienia powodujące trwonienie przez jedną ze stron majątku wspólnego, czy okoliczność stosowania przemocy ekonomicznej polegającej np. na uniemożliwianiu małżonkowi podjęcia aktywności zawodowej. W orzecznictwie Sądu Najwyższego dominuje pogląd, że wina w rozkładzie pożycia nie może być tożsama z „ważnymi powodami” przy podziale majątku wspólnego, jednocześnie wskazuje się na czynnik moralny w dokonywaniu oceny ich zaistnienia.

Nierówny stopień przyczynienia się przez strony do powstania jest częściowo powiązany z przesłanką ważnych powodów – niekiedy ów powód może być bezpośrednią przyczyną zaistnienia nierówności, jeżeli mamy do czynienia chociażby z uzależnieniem. Zasadą wyrażoną wprost w przepisach Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego jest szerokie ujęcie działań poczytywanych za przyczynienie się do powstania majątku wspólnego stron. Przede wszystkim przy dokonywaniu oceny stopnia przyczynienia się do powstania majątku wspólnego należy bezwzględnie uwzględnić nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Jest to o tyle istotne, że małżonek zajmujący się gospodarstwem domowym przez większość czasu trwania małżeństwa niejednokrotnie obawia się o swój byt w przypadku rozwodu, gdyż np. nieruchomość małżonków została kupiona z pieniędzy zarobionych przez jedną ze stron.

Po ustaleniu wysokości udziałów w majątku wspólnym stron następuje podział owego majątku. Odbywa się on w oparciu o wartości składników majątku wspólnego oszacowane przez biegłego sądowego i najczęściej przybiera formę przyznania stronom poszczególnych składników i wyrównanie powstałej różnicy w drodze spłaty. Sąd przyznając na własność poszczególne rzeczy wchodzące w skład małżeńskiej wspólności majątkowej uwzględnia wnioski stron dotyczące podziału a także dotychczasowy los przedmiotów – łatwo to zobrazować przykładową sytuacją w której małżonkowie są właścicielami dwóch nieruchomości – lokalu mieszkalnego oraz gruntu zabudowanego domem jednorodzinnym, przy czym wartość gruntu wraz z domem znacznie przewyższa wartość lokalu. Jeszcze przed rozwodem dochodzi do wyprowadzki jednej ze stron z zamieszkiwanego wspólnie domu jednorodzinnego do lokalu mieszkalnego. Stan ten utrzymuje się przez cały czas trwania postępowania rozwodowego oraz sprawy o podział majątku wspólnego. Jeżeli w sprawie nie zajdą szczególne przesłanki, Sąd najprawdopodobniej orzeknie o przyznaniu stronom nieruchomości przez nie zajmowanych oraz o obowiązku wyrównania różnicy przez stronę, której przypadła nieruchomość o wyższej wartości – przy założeniu, że nieruchomości stanowią jedyny majątek wspólny stron.

Postępowania w sprawie dokonania podziału majątku wspólnego po rozwodzie, z uwagi na duży ładunek emocjonalny oraz przewijające się w toku sprawy więzi rodzinne niejednokrotnie bywają trudne do udźwignięcia dla samych zainteresowanych. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, którego doświadczenie i obiektywizm mogą okazać się niezwykle pomocne.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią zarówno w sprawach małżeńskich jak i podziałach majątku małżonków.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia prawnego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Call Now Button