Wyłączenie gruntu z produkcji leśnej

Wyłączenie gruntu z produkcji leśnej

Nabywając nieruchomość leśną powinniśmy szczególnie dokładnie zapoznać się z obowiązującym na danym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a gdy planu takiego nie uchwalono, z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego właściwego dla miejsca położenia nabywanej nieruchomości. Pozwoli nam to uniknąć późniejszych kłopotów z zagospodarowaniem nieruchomości w zamierzony przez nas sposób.

Procedura przeznaczenia lasu na cele nieleśne, w tym budowlane jest szczególnie żmudna i długotrwała w przypadku gdy konieczna będzie zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak również wtedy gdy teren nie jest objęty planem, który będzie dopiero uchwalany.

Jeżeli jednak nabyliśmy działkę stanowiącą las, dla której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość zabudowy, wówczas aby zmienić jej przeznaczenie dla potrzeb uzyskania pozwolenia na budowę musimy wystąpić do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, właściwego ze względu na jej położenie (w przypadku nieruchomości na terenie parków narodowych – do dyrektora parku), o wydanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji leśnej w trybie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 03.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Wydanie decyzji o wyłączeniu, powinno nastąpić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę albo przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych, gdyż decyzję taką dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę albo do zgłoszenia, o których mowa w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

W decyzji organ ochrony orzekając o wyłączeniu gruntów z produkcji leśnej na cele nierolnicze i nieleśne określa również obowiązki związane z wyłączeniem. Ponadto, osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, po faktycznym wyłączeniu gruntu z produkcji, a także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu.

Nabywając grunt należy pamiętać, że w razie zbycia gruntów, co do których wydano decyzje o wyłączeniu z produkcji leśnej, a które nie zostały jeszcze wyłączone z niej w sposób faktyczny, obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych ciąży na nabywcy, od chwili kiedy dokona on faktycznego wyłączenia. Podobnie, w przypadku zbycia gruntów wyłączonych już z produkcji, obowiązek uiszczania opłat rocznych przechodzi na nabywcę. W obu przypadkach zbywający jest obowiązany uprzedzić o tym nabywcę.

Obowiązek uiszczenia należności, opłat rocznych, oraz jednorazowego odszkodowania nie dotyczy wyłączenia z produkcji leśnej gruntów, które chcemy przeznaczyć na cele budownictwa mieszkaniowego, jeżeli wyłączeniu podlega grunt o powierzchni nie przekraczającej 500 m2 – w przypadku budynku jednorodzinnego, a w przypadku budynku wielorodzinnego – 200 m2 przypadających na każdy lokal mieszkalny.

Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej powinien zawierać oznaczenie nieruchomości której dotyczy, wskazanie jego przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aktualny sposób zagospodarowania z podaniem rodzaju upraw leśnych znajdujących się na działce (w tym typu siedliskowego lasu od którego uzależniona jest wysokość opłat związanych z wyłączeniem), oraz opis zamierzenia, które chcemy zrealizować na wyłączanym terenie.

Jeżeli chcemy skorzystać z przepisu dopuszczającego wyłączenie bez konieczności uiszczania należności i opłat (grunt o pow. do 500 m2 lub do 200 m2 przypadających na każdy lokal mieszkalny) musimy pamiętać, że do powierzchni wyłączenia z produkcji leśnej zaliczamy  budynki, dojścia i dojazdy, garaże, ogrodzenia, opaski wokół budynków, a nawet, obszar studzienek i zakopanych w gruncie mediów, które zamierzamy na  nieruchomości zrealizować. Nie wliczamy natomiast do tego obszaru budynków, obiektów i urządzeń, które znajdowały się na działce leśnej przed wejściem w życie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Okoliczność tę musimy jednak wykazać stosownymi dokumentami (np. mapami zasadniczymi sporządzonymi przed datą wejścia w życie ustawy lub decyzjami o pozwoleniu na użytkowanie wydanymi przed tą datą). Ponadto, wnioskowany kształt obszaru wyłączenia musi być ciągły, a obszar leśny na działce musi być zwarty. Nie można pozostawiać w projekcie zagospodarowania terenu wydzielonych enklaw lasu oddzielonych od jego zwartej części np. zabudowaniami. Ustalając powierzchnię wydzielaną należy również pamiętać, że do powierzchni tej zalicza się wszelkie dojścia i szlaki komunikacyjne oraz, że każdy budynek, obiekt budowlany czy obiekt małej architektury znajdujący się na działce musi być skomunikowany.

Do wniosku o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej musimy załączyć:

  • dokumenty potwierdzające przysługujący nam tytuł prawny do dysponowania nieruchomością,
  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • wypis z rejestru gruntów z wyrysem z mapy ewidencyjnej obejmującej nieruchomość objętą wnioskiem o wyłączenie,
  • opis taksacyjny gruntów leśnych z uproszczonego planu urządzenia lasu sporządzanego dla gruntów prywatnych lub inwentaryzacji stanu lasu wraz
    z informacją o uznaniu lasu za las ochronny,
  • projekt zagospodarowania działki sporządzony przez uprawnionego architekta lub geodetę na aktualnej mapie do celów projektowych, zawierający szczegółowy bilans zagospodarowania wraz z liniami rozgraniczającymi teren o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz różnych typach siedliskowych z rozliczeniem powierzchni.

Jeśli potrzebują Państwo porady w zakresie wyłączenia gruntu z produkcji leśnej zapraszamy do skorzystania z usług kancelarii Bona Artis.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Call Now Button