Kiedy sąd nie może nałożyć planu spłaty?

Kiedy sąd nie może nałożyć planu spłaty?

Instytucja upadłości konsumenckiej jawi się często jako ostatnia deska ratunku dla osób ze znacznym zadłużeniem. Jak już wspominaliśmy w poprzednich postach, postępowanie upadłościowe ma dwie podstawowe funkcje – oddłużeniową i windykacyjną. Pierwsza z nich pozwala na umorzenie całości lub części długów konsumenta w stosunku do jego wierzycieli, których konsument nie jest, ani nie będzie w stanie zapłacić. Windykacja za to oznacza odzyskanie należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli.

Całe postępowanie upadłościowe może skończyć umorzeniem zobowiązań lub ustaleniem planu spłaty.

Plan ustalany jest przez sąd i pełni on funkcję windykacyjną. Obejmuje część wierzytelności niezaspokojonych z likwidacji majątku upadłego powstałych przed ogłoszeniem upadłości oraz wszystkie wierzytelności przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości.

W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 36 miesięcy (w niektórych przypadkach 54 miesięcy), konsument jest obowiązany spłacać zobowiązania wynikające z listy wierzytelności i jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty.

Sąd nie ustala planu i pomija ten etap, jeżeli osobista sytuacja upadłego w sposób oczywisty wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, o czym mówi art. 491 16 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe. Oddłużenie następuje zatem bez jakichkolwiek świadczeń na rzecz wierzycieli w ramach takiego planu.

Ustalenie planu spłaty nie powinno prowadzić do dalszego zadłużania Dłużnika, gdyż nie to jest celem postępowania upadłościowego. Zgodnie z poglądami doktryny: „Istotą upadłości konsumenckiej nie jest uniknięcie płacenia długów, lecz podyktowane względami godności (a więc konstytucyjnej wartości podstawowej – art. 30 Konstytucji RP, wyprzedzającej konstytucyjną ochronę praw majątkowych) oddłużenie i umożliwienie przez to jednostce godnego życia, w tym także życia w warunkach pozwalających na regulowanie zobowiązań.” (F.Zimmerman, Prawo upadłościowe. Komentarz. Warszawa 2018 r., wyd. 5, cytowane za Legalis).

Sąd odstępując od ustalenia planu spłaty powinien wziąć pod uwagę wysokość dochodów, wiek, stan zdrowia i koszty utrzymania. Niezasadnym i niesłusznym byłoby ustalenie planu spłaty dla osoby starszej i niedołężnej, utrzymującej się z niewielkiej emerytury czy też osobie chorej, która nie ma perspektyw na znalezienie lepiej płatnej pracy, a już żyjącej poza granicą minimum socjalnego.

Przykładów, które uzasadniałyby odstąpienie przez sąd od planu spłaty jest bardzo dużo. Jednakże, całkowite umorzenie zobowiązań ma charakter wyjątkowy – możliwe jest bowiem, jeżeli tylko zachodzą szczególne okoliczności. Warto zauważyć, że przy wykazywaniu faktu, że dłużnik nie jest zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli niezbędna jest dobra argumentacja. Dlatego też, warto zwrócić się w tym celu do profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże udowodnić sądowi sytuację dłużnika. Tym samym ułatwi to zakończenie postępowania upadłościowego z sukcesem i pozwoli dłużnikowi zacząć nowe życie z „czystą kartą”.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Bona Artis.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button