Uproszczona legalizacja samowoli budowlanej

Uproszczona legalizacja samowoli budowlanej

Dokonanie legalizacji budowy przeprowadzonej bez wymaganego pozwolenia lub zawiadomienia, ewentualnie pomimo sprzeciwu od takiego zawiadomienia pozwala uniknąć dolegliwości prawnych, z których najbardziej daleko idącą jest decyzja o nakazie rozbiórki. Ustawodawca wyszedł naprzeciw osobom będącym w posiadaniu obiektu podlegającego legalizacji wprowadzając do prawa budowlanego uproszczoną procedurę legalizacji samowoli budowlanej.

Przesłanki wszczęcia uproszczonego postępowania legalizacyjnego zostały opisane w art. 49f ust. 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) i de facto są one tylko dwie:

  1. Stwierdzenie budowy obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu od tego zgłoszenia – czyli zaistnienie samowoli budowlanej;

  2. Upływ co najmniej 20 lat od zakończenia budowy;

Pierwsza przesłanka sama w sobie jest oczywista, stanowi bowiem definicję stanu określanego jako „samowola budowlana”, jednakże sprawa komplikuje się biorąc pod uwagę dwie przesłanki łącznie.
O ile bowiem wykazanie, iż obiekt budowlany został wybudowany bez wymaganej decyzji, zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu od tego zgłoszenia nie jest trudne, o tyle udowodnienie przed organem nadzoru budowlanego upływu 20 lat od zakończenia budowy może być problematyczne. Oprócz dowodów z dokumentów, jak np. dokumentacja geodezyjna albo wypisy z ewidencji gruntów pomocne mogą być także zeznania świadków. Jest to istotne, bowiem stosownie do art. 49g-i Prawa Budowlanego w przypadku uproszczonej samowoli budowlanej nie nakłada się na stronę obowiązku uiszczenia opłaty legalizacyjnej, w związku z tym organ będzie weryfikował upływ wymaganej ilości czasu.

Dokumenty które należy złożyć wraz z wnioskiem o legalizację samowoli budowlanej w trybie uproszczonym to – zgodnie z art. 49g ust. 2 Prawa Budowlanego – oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane, geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektu budowlanego oraz ekspertyza techniczna sporządzona przez osobę posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane, wskazująca, czy stan techniczny obiektu budowlanego nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz pozwala na bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego w sposób dotychczasowy lub zamierzony.

Po weryfikacji kompletności dokumentów legalizacyjnych oraz treści ekspertyzy technicznej organ może wydać decyzję o legalizacji albo decyzję o nakazie rozbiórki. Celem pewnego przeprowadzenia procedury legalizacyjnej w trybie uproszczonym, bez ryzyka ponoszenia opłat legalizacyjnych lub otrzymania nakazu rozbiórki, warto skorzystać z pomocy Kancelarii doświadczonej w sprawach z zakresu prawa budowlanego.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Call Now Button