Rozgraniczanie nieruchomości

Czym jest rozgraniczanie nieruchomości, jaką formę przybiera postępowanie w tym zakresie? Na to oraz inne pytania odpowiemy Państwu w poniższych artykule. Temat ten jest bowiem wielokrotnie poruszany na spotkaniach w siedzibie Kancelarii Bona Artis. Obszerne regulacje dotyczące rozgraniczania nieruchomości zawarte zostały w przepisach: w art. 152 i 153 Kodeksu cywilnego, art. 29-39 Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 14 kwietnia 1999 roku w sprawie rozgraniczania nieruchomości.

Co dokładnie oznacza termin „rozgraniczanie nieruchomości”?

Rozgraniczanie nieruchomości jest postępowaniem koniecznym w przypadku kiedy nieruchomość stałą się sporna i utrudnione jest dokładne ustalenie jej stanu prawnego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa – rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami.

Kto jest uprawniony do dokonania „rozgraniczania nieruchomości”?

Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz, w wypadkach określonych w ustawie, sądy. W związku z powyższym postępowanie w sprawie rozgraniczania nieruchomości podzielić można na dwa sposoby. Rozgraniczanie nieruchomości na etapie administracyjnym, a także rozgraniczanie nieruchomości na etapie sądowym.

Czym się charakteryzuje etap administracyjny, a czym etap sądowy?

Etap administracyjny: etap ten charakteryzuje odpowiednio przygotowane podanie, które powinno zostać złożone przez zainteresowany podmiot do rąk wójta lub odpowiednio burmistrza czy prezydenta miasta. Wskazany powyższej organ jest umocowany do tego, aby prowadzić przedmiotowe postępowanie w trybie postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 31 ust.2 Prawo geodezyjne i kartograficzne biegły geodeta odtwarza na gruncie przebieg granic na podstawie śladów, znaków granicznych, dokumentów z ewidencji gruntów i punktów osnowy geodezyjnej. Postępowanie kończy się zgodnie z art. 33 ust.1 Prawo geodezyjne i kartograficzne decyzją administracyjną o ustaleniu przebiegu granicy. W przypadku braku tych danych geodeta zgodnie z art. 31 ust.3 i 4 Prawo geodezyjne i kartograficzne przyjmuje od stron oświadczenia na temat przebiegu granicy.

Etap sądowy: postępowanie o rozgraniczenie prowadzi sąd rejonowy w trybie postępowania nieprocesowego, kończącego się wydaniem postanowienia, od którego służy uczestnikom apelacja do sądu okręgowego. Zgodnie z art. 153 Kodeksu cywilnego przesłanką dopuszczalności rozgraniczenia jest sporność granicy – w konsekwencji sąd oddali wniosek o rozgraniczenie, jeżeli okaże się, że granica nie jest sporna, jeżeli jest, sąd dokona rozgraniczenia.

Jeżeli zainteresował Państwa powyższy temat zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Bona Artis. Chętnie odpowiemy na Państwa dalsze pytania dotyczące kwestii przepisów prawa budowlanego. Zachęcamy również do lektury naszych pozostałych wpisów.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button